Ale snad mne nezavřou.

31. března 2018 v 21:02 | mE3w |  Téma týdne
Tento článek musím začít netradičně.

Tímto článkem a ilustracemi nepodporuji, ani nepropaguji hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka, nebo hlásá národnostní, rasovou, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob.

Připravil jsem si totiž několik i docela kontroverzních návrhů triček. Pokusím se na nich demonstrovat můj pohled na to, jak společnost vnímá či nevnímá porušování zákona.

Trestný čin podle § 260 postihuje toho, kdo podporuje nebo propaguje hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka, nebo hlásá národnostní, rasovou, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob a poskytuje tím ochranu základním lidským právům a svobodám, a to především rovnoprávnosti všech lidí bez rozdílu rasy, národnosti, náboženství, původu a sociální příslušnosti.

Začneme u triček s vlajkou státu. Domnívám se, že neexistuje žádná oficiální vlajka státního uskupení, či už zaniklého nebo nikoli, kterou bych na tričku nosil a riskoval bych trestní stíhání. Kromě jedné. U trička s vlajkou Islámského státu si nejsem jistý. OK. Netoužím chodit v tričku s žádnou vlajkou.

ALE

Je spousta států, které byly a jsou proti základním lidským právům a svobodám. Hlásaly, nebo hlásají náboženskou či třídní zášť. A rovnoprávnost původu a příslušnosti popírají veškeré vlajky. V tom je jejich význam a pravě proto vznikly.


Když už jsme u té náboženské nesnášenlivosti. Tričko s křížem a nápisem "Christ" (Kristus, nebo křesťan) asi nikoho nepobouří. Trička s obráceným křížem a nápisem "Anti Christ" možná někoho pobouří, ale vesele a hodně se prodávají v obchodech a na koncertech. OK. Byly doby, kdy jsem jich pár ve skříni taky měl.

ALE

Situace se náhle změní, když vyměníme slovo "Christ" (křesťan) za "Jude" (žid). Najednou se bude jednat o trestní čin.


A co portréty? Na tričkách, které jsou volně v prodeji, můžeme snadno najít vyobrazení filmových a hudebních hvězd, náboženských a politických představitelů včetně fanatiků, masových vrahů atd. OK. Pokud někdo touží nosit na triku Charlese Mansona, nebo Ernesta Rafaela Guevaru de la Serna (Che Guevara) tak proč ne. Já osobně nemám potřebu si něco dokazovat tím, že mám masového vraha na tričku.

ALE

Pokud se oblečete do trička na kterém je Adolf, máte problém. Paradoxně Benito Mussolini by už asi nevadil.


Síla různých barev. Následující trička můžete chápat jako nic neříkající slovní spojení a gesta rukou, nebo jim přiřadíte nějaký význam. Oranžová síla se může odvolávat na oranžové revoluce. Modrá síla muže být chápana jako síla sociální sítě. Černá síla se zaťatou pěstí se může odvolávat na hnutí za práva černochů. Samozřejmě, že existují i krajně radikální teroristické odnože hnutí. Spousta i známých lidí je podporuje a nikomu to v celku nevadí. OK. Já mezi ně nepatřím.

ALE

Bílá síla se zvednutou pravicí se může odvolávat na hnutí za práva bělochů. Samozřejmě, že existují i krajně radikální teroristické odnože hnutí. Spousta lidí je podporuje a všem ostatním to vadí vcelku hodně. Rovněž nejsem jejich fanoušek. Rozhodně s trikem "white power" se zvednutou pravicí u nás asi daleko nedojdete.


Barvičky ještě jednou a bez komentáře.


Co sem tím chtěl vlastně říct? Mám pocit, že § 260 se v praxi omezil pouze na boj proti tzv. třetí říši. Což je dobře. Ta je poražena už léta a tak těžce tento boj prohrát.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama