Retro

19. března 2018 v 0:00 | mE3w |  Téma týdne
Vzpomínám na život v dobách mého dětství.

V době mé základní školní docházky se chodívalo, na cca týden, do tzv. školy v přírodě. Některým z nás rodiče dovolili vzít si sebou kazeťák, nebo walkman. Já mezi ty šťastlivce nepatřil. Představoval jsem si, že jednou si vezmu zařízení, které bude obsahovat všechny výdobytky moderní elektronické doby.

Barevná televize


Barevná proto, že vysílala barevně. Bylo běžné, že televize vysílá černobíle. Občas bylo docela náročné sledovat sportovní přenosy. Televize ten krát vysílala pár hodin denně a pouze na ČT1 a ČT2 (Československá televize). Já vyrůstal v Bratislavě a tak jsme chytly i MTV1 a MTV2 (Magyar televízió) a občas rušenou ORF (Österreichischer Rundfunk). Já míval nejraději nedělní vysílání pro děti: "Poďte s nami, Matelko a Pioniersku lastovičku". Na ORF jsem sledoval seriál "Knight rider"

Video


Výběr filmů v kině byl omezený. Když sem chtěl vidět film: "Rambo, Terminator, Total recall, Barbar Conan, Vetřelec, Mortal Kombat", nebo něco lechtivějšího, musel jsem sehnat kazetu VHS. 100% šlo o kopii kopie a bez dabingu. Ojediněle něco jako dabing měly, ale to slyšet nechcete.

Kazeta


Písničky, kromě tvorby umělců východního bloku koupit nešly. Dali se pořídit pouze kopie na burzách a nebo kopírovat od někoho kdo takovou kopii měl. Vzpomínám si na svoji první originál kazetu "Ultra metal".

Reproduktor


Většinou se kazety přehrávali v "kazeťáku". Kdo měl "dvojče" byl machr. Já disponoval pouze Walkmanem. Tradiční výbava: Walkman, sluchátka baterky a tužka v ledvince. Na diskotéky to moc nebylo. Snil jsem o reproduktorech. O těch velkých s náhodně blikajícími barevnými světýlky po okraji.

Počítač


Dovedete si představit, že si počítač propojíte ze starou televizí a data nahrajete z kazety? Já ještě jo. Tenkrát jsem hrával hry a zkoušel i nějaké naprogramovat v jazyce Pascal a Basic. Grafika her byla strašná a právě proto hra musela zaujmout hratelností a příběhem. Dnes je to mnohdy naopak. Miloval jsem hry: "Eye of the Beholder, Rick Dangerous, Civilization".

Digitáky


Velkým hitem byly digitálky. Čím více funkcí, tím lépe. Nejlepší byly ty s kalkulačkou.

Můj sen se vlastně splnil. Dnes všechno nosím v kapse v mobilu. A ani nevím proč, mám na mobilu retro ikony a vyzváněci melodii "Knight rider".
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Marcela Marcela | E-mail | 19. března 2018 v 0:53 | Reagovat

Pěkně jsem si zavzpomínala. A jsem ráda, že nosím sebou vše v jednom, čili mobil. :-D :-)

2 stuprum stuprum | Web | 19. března 2018 v 1:32 | Reagovat

Moc hezké, též jsem se vrátil o dvacet let v čase. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama