Téma týdne

Návod k ničemu!

4. dubna 2018 v 21:17 | mE3w

Svět je v pohybu a tak stát na místě nelze! Tento stručný návod ti pomůže jak dojít svého štěstí.

Můžeš prošlapávat na místě a čekat, že štěstí potká tebe. Spolehlivější ovšem je, vykročit štěstíčku naproti. Pokud se domníváš, že si už své štěstí někde ztratil, pravděpodobně budou tvé kroky vézt zpátky. Věřím, že si se rozhodl vykročit kupředu. Vyber si vyšlapanou cestu! Všichni, co po ní šly před tebou, jsou dnes neskonale šťastní. No nevím. Radši se vydej v šlépějích někoho, kdo je ti vzorem. Pamatuj ale, že v jeho botách si neušel ani metr. Nevíš kudy a jak jeho kroky vedly. Od kolika dveří měl klíče, které ty nemáš? Kolik náhod cestou potkal?

Nakonec ti nezbude asi nic jiného, než vykročit do neznáma. Cesta to bude trnitá. Mnohokrát zakopneš, šlápneš vedle, stoupneš na tenký led, nebo jenom někomu na kuří oko. Ocitneš se na šikmé ploše, budeš balancovat nad propastí a neskutečně tě budou bolet nohy. To co tě celou cestu na nohou udrží, bude mnohdy pouze vidina vytouženého cíle. Na konci budeš stát sám a ztracen se šrámy na duši i na těle. Nevadí! Řekni si:

"Mnohdy není důležitý cíl, ale cesta. Cesta je cíl."

Ale pokud se neztratíš a dojdeš k cíli, můžeš zařvat na celý svět:

"Je to sice malý krok pro lidstvo, ale velký skok pro mne!"

Ale snad mne nezavřou.

31. března 2018 v 21:02 | mE3w
Tento článek musím začít netradičně.

Tímto článkem a ilustracemi nepodporuji, ani nepropaguji hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka, nebo hlásá národnostní, rasovou, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob.

Připravil jsem si totiž několik i docela kontroverzních návrhů triček. Pokusím se na nich demonstrovat můj pohled na to, jak společnost vnímá či nevnímá porušování zákona.

Trestný čin podle § 260 postihuje toho, kdo podporuje nebo propaguje hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka, nebo hlásá národnostní, rasovou, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob a poskytuje tím ochranu základním lidským právům a svobodám, a to především rovnoprávnosti všech lidí bez rozdílu rasy, národnosti, náboženství, původu a sociální příslušnosti.

Začneme u triček s vlajkou státu. Domnívám se, že neexistuje žádná oficiální vlajka státního uskupení, či už zaniklého nebo nikoli, kterou bych na tričku nosil a riskoval bych trestní stíhání. Kromě jedné. U trička s vlajkou Islámského státu si nejsem jistý. OK. Netoužím chodit v tričku s žádnou vlajkou.

ALE

Je spousta států, které byly a jsou proti základním lidským právům a svobodám. Hlásaly, nebo hlásají náboženskou či třídní zášť. A rovnoprávnost původu a příslušnosti popírají veškeré vlajky. V tom je jejich význam a pravě proto vznikly.


Když už jsme u té náboženské nesnášenlivosti. Tričko s křížem a nápisem "Christ" (Kristus, nebo křesťan) asi nikoho nepobouří. Trička s obráceným křížem a nápisem "Anti Christ" možná někoho pobouří, ale vesele a hodně se prodávají v obchodech a na koncertech. OK. Byly doby, kdy jsem jich pár ve skříni taky měl.

ALE

Situace se náhle změní, když vyměníme slovo "Christ" (křesťan) za "Jude" (žid). Najednou se bude jednat o trestní čin.


A co portréty? Na tričkách, které jsou volně v prodeji, můžeme snadno najít vyobrazení filmových a hudebních hvězd, náboženských a politických představitelů včetně fanatiků, masových vrahů atd. OK. Pokud někdo touží nosit na triku Charlese Mansona, nebo Ernesta Rafaela Guevaru de la Serna (Che Guevara) tak proč ne. Já osobně nemám potřebu si něco dokazovat tím, že mám masového vraha na tričku.

ALE

Pokud se oblečete do trička na kterém je Adolf, máte problém. Paradoxně Benito Mussolini by už asi nevadil.


Síla různých barev. Následující trička můžete chápat jako nic neříkající slovní spojení a gesta rukou, nebo jim přiřadíte nějaký význam. Oranžová síla se může odvolávat na oranžové revoluce. Modrá síla muže být chápana jako síla sociální sítě. Černá síla se zaťatou pěstí se může odvolávat na hnutí za práva černochů. Samozřejmě, že existují i krajně radikální teroristické odnože hnutí. Spousta i známých lidí je podporuje a nikomu to v celku nevadí. OK. Já mezi ně nepatřím.

ALE

Bílá síla se zvednutou pravicí se může odvolávat na hnutí za práva bělochů. Samozřejmě, že existují i krajně radikální teroristické odnože hnutí. Spousta lidí je podporuje a všem ostatním to vadí vcelku hodně. Rovněž nejsem jejich fanoušek. Rozhodně s trikem "white power" se zvednutou pravicí u nás asi daleko nedojdete.


Barvičky ještě jednou a bez komentáře.


Co sem tím chtěl vlastně říct? Mám pocit, že § 260 se v praxi omezil pouze na boj proti tzv. třetí říši. Což je dobře. Ta je poražena už léta a tak těžce tento boj prohrát.

Kybernetický dopisovatel

23. března 2018 v 20:08 | mE3w
Čas od času, se v mailu objeví zpráva od mého kybernetického dopisovatele. Sám sebe nazývá "mNo5". Popravdě, netuším o koho jde. Jeho dopisy jsou poněkud zvláštní, neuvěřitelné a každopádně mají něco do sebe.


Minulé léto se, jako spousta jiných, vybral na dovolenou. Na dovolenou kolem vesmíru. Je to k nevíře, ale je to tak. Alespoň se mně o tom snažil celé léto přesvědčit ve svých dopisech.


Pokaždé, když se zastavil na některé z planet, napsal několik řádků. Jak se na planetu dostal, co na ní zažil, jak se mu líbilo mezi domorodci a tak podobně.


Dopisy, ať už je psal kdokoli, jsou napsány hodně věrohodně. Příběhy jsou propracované do posledních detailů. Navazují na sebe a ve své podstatě, nejsou nelogické.


Proto, že každý pořádný dopis má i známku, mají známku i dopisy od "mNo5". Každá známka je z planety, kterou navštívil a z které právě píše. Známky mají dokonce i razítka místních pošt.


Mám už pěknou sbírku zajímavých známek a rád se o ně podělím s vámi.

Retro

19. března 2018 v 0:00 | mE3w
Vzpomínám na život v dobách mého dětství.

V době mé základní školní docházky se chodívalo, na cca týden, do tzv. školy v přírodě. Některým z nás rodiče dovolili vzít si sebou kazeťák, nebo walkman. Já mezi ty šťastlivce nepatřil. Představoval jsem si, že jednou si vezmu zařízení, které bude obsahovat všechny výdobytky moderní elektronické doby.

Barevná televize


Barevná proto, že vysílala barevně. Bylo běžné, že televize vysílá černobíle. Občas bylo docela náročné sledovat sportovní přenosy. Televize ten krát vysílala pár hodin denně a pouze na ČT1 a ČT2 (Československá televize). Já vyrůstal v Bratislavě a tak jsme chytly i MTV1 a MTV2 (Magyar televízió) a občas rušenou ORF (Österreichischer Rundfunk). Já míval nejraději nedělní vysílání pro děti: "Poďte s nami, Matelko a Pioniersku lastovičku". Na ORF jsem sledoval seriál "Knight rider"

Video


Výběr filmů v kině byl omezený. Když sem chtěl vidět film: "Rambo, Terminator, Total recall, Barbar Conan, Vetřelec, Mortal Kombat", nebo něco lechtivějšího, musel jsem sehnat kazetu VHS. 100% šlo o kopii kopie a bez dabingu. Ojediněle něco jako dabing měly, ale to slyšet nechcete.

Kazeta


Písničky, kromě tvorby umělců východního bloku koupit nešly. Dali se pořídit pouze kopie na burzách a nebo kopírovat od někoho kdo takovou kopii měl. Vzpomínám si na svoji první originál kazetu "Ultra metal".

Reproduktor


Většinou se kazety přehrávali v "kazeťáku". Kdo měl "dvojče" byl machr. Já disponoval pouze Walkmanem. Tradiční výbava: Walkman, sluchátka baterky a tužka v ledvince. Na diskotéky to moc nebylo. Snil jsem o reproduktorech. O těch velkých s náhodně blikajícími barevnými světýlky po okraji.

Počítač


Dovedete si představit, že si počítač propojíte ze starou televizí a data nahrajete z kazety? Já ještě jo. Tenkrát jsem hrával hry a zkoušel i nějaké naprogramovat v jazyce Pascal a Basic. Grafika her byla strašná a právě proto hra musela zaujmout hratelností a příběhem. Dnes je to mnohdy naopak. Miloval jsem hry: "Eye of the Beholder, Rick Dangerous, Civilization".

Digitáky


Velkým hitem byly digitálky. Čím více funkcí, tím lépe. Nejlepší byly ty s kalkulačkou.

Můj sen se vlastně splnil. Dnes všechno nosím v kapse v mobilu. A ani nevím proč, mám na mobilu retro ikony a vyzváněci melodii "Knight rider".

Maska produktu

10. března 2018 v 12:02 | mE3w
Téma týdne: "Maska" mně inspirovalo k tomu, abych rozpracoval téma předchozí.

Představte si že mE3w se stala značkou. Produkt, který hodlám prodávat, je přípravek na mytí vlasů. Potřebuji produkt prezentovat a prodat. Za tímto účelem sem sestavil dva týmy. Zadání se liší ve dvou zásadních požadavcích.

Tým A: Šetři kde se dá!
Tým B: Buď maximálně kreativní!

Pojď se se mnou podívat, jak se týmům vedlo.


Produkt


Tým A
Rozhodl se zředit produkt vodou. Je předci logické že šampon se ředí vodou. Když jej zředíme, už před prodejem a ne až ve sprše, dostaneme více produktu. To se může později hodit.

Tým B
Ponechal produkt v původním stavu. Zatím žádná kreativita.


Lahvička


Tým A
Oslovil výrobce lahviček na šampony a vybral si vhodnou, sériově vyráběnou, lahvičku na šampon. Nejlevnější možné řešení. Proto, že produkt naředil, musí objednat více lahviček a dostane i množstevní slevu.

Tým B
Rozhodl se navrhnout originální lahvičku. Jednoduchou asociací "vlasy - hlava" postupně vytvořil lahvičku ve tvaru známe a specifické hlavy. Je jasné, že se lahvička musela vyrábět na zakázku a rozhodně nebyla levná.


Obal


Obal nemusí plnit pouze funkci ochrany produktu. Lze jej chápat i jako plochu určenou k převyprávění příběhu.

Tým A
Aby co nejvíce ušetřil, opatřil produkt pouze "košilkou" přes víčko. Omezená plocha by měla postačit na zdělení toho nejdůležitějšího. Barevnost omezil pouze na 2 barvy a nebude využívat žádné zušlechtění materiálů.

Tým B
Obal pojal jako prostředí, ve kterém produkt vystupuje jako určitá dominanta. Hodlá na něm rovněž prezentovat příběh. Kromě barevného řešení, uvažuje i nad vhodným využitím speciálních materiálů.


Příběh


Příběh je nejdůležitější části masky produktu. Má nám odpovědět na jednoduchou a logickou otázku. "Proč si to mám koupit?"

Tým A
Toto zboží je za výhodnou cenu a když koupíš hned, tak dostaneš 2x tolik.

Tým B
Každý úspěšný příběh produktu je potřeba "okořenit" vyváženou směsí dobrodružství, tajemna, exotiky, romantiky, jedinečnosti a exkluzivity. V dnešní době je čím dál více oblíbená přísada zvaná ekologie. Víc než žádoucí je aby příběh docílil "WAW" efektu, neboli chcete šokoval a tím podpořil i své virální šíření.

Pokusme se takový příběh vytvořit.

Tým vědců, který už léta provádí výzkum na Velikonočním ostrově (Rapa Nui), objevil další podivnou anomálii. Pod jednou ze záhadných soch prostupuje na povrch vláha, která neobvyklým způsobem mění okolní ekosystém. Mění barvu hornin a vytváří na nich malé krystalky. Na tomto místě a všude kolem rostou, jinde tak vzácné, čtyřlístky.

"Celá scenérie je nejúžasnější při úplňku. Socha se třpytí v Měsíčním svitu, jako by byla ze zlata a pod ní nespočet čtyřlístků. Ten pohled mně naplnil nekonečným štěstím."

Říká, s úsměvem na rtech, jeden s členů týmu.

"V našich laboratořích se nám povedlo izolovat látku, kterou jsme pojmenovali mE3w."
"Dalo by se s trochou nadsázky říct, že máme elixír mládí a štěstí v jednom."
"Prozatím nejsme schopni látku uměle vyrobit, pouze ji izolovat z přírodních zdrojů."
"Určitě jednáme i o možnostech komerčního využití"

I tyto věty odzněly před časem na tiskové konferenci se zástupci prestižní laboratoře.

Nyní máte jedinečnou možnost vyzkoušet "zázračné" účinky mE3w na vlastní kůži. Nabízíme vám první produkt s látkou mE3w na světě. Přípravek na mytí a regeneraci nejenom vlasů, ale i duše.


Propagace


K tomu, aby jsme vůbec začaly uvažovat o koupi produktu, musíme o něm nejdřív vědět. K tomu slouží propagace.

Tým A
Ponechá propagaci na prodejcích. Je to určitě nejlevnější způsob. Nevýhodou je, že prodejci propagují současně i svůj obchod. Často se stává, že styl designu obchodu není v souladu z designem produktu.


Tým B
Neponechává nic náhodě. Rozjede vlastní obří kampaň jak v klasických médiích, tak na sociálních sítích. Má jednotný styl a je podpořena sloganem, který vystihuje hlavní myšlenku. Tato kampaň je ovšem hodně nákladná.


Na závěr se můžeš zkusit zamyslet nad tím, jaký "produkt" si ty a jak se prezentuješ, nebo jakou nosíš "masku".

Jak napsat kresbu?

4. března 2018 v 11:17 | mE3w

Srdečně tě zdravým na mém blogu! Tím, co je mým impulzem začít psát blog, tě prozatím nebudu nudit. Začít psát blog je předci tak snadné:

1. Kde začít? Zkusím Blog.cz. Je to to první na co sem narazil.
2. O čem začít psát? Pro začátek se nechám inspirovat tématem týdne: "S tužkou v ruce".
3. A Kdo jsem já? Zde si budu říkat třeba: "mE3w".

Možná se ptáte: Proč, tak "podivné" jméno? Jedná se o náhodně vygenerované heslo? Mají snad tyto čtyři znaky hlubší význam? Jak to souvisí s tématem? A proč čtu tento článek?

Tak už nečti! Beru do ruky tužku a už jenom koukej!


Zkus poslat někomu do správy: "mE3w". Schválně, zda pozná že se jedná o čtyřlístek.
 
 

Reklama